Nejlidnatější metropole světa: Které město má nejvíce obyvatel?

Největší Město Na Světě

Nejlidnatější metropole světa

Určení nejlidnatější metropole světa není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Existuje totiž několik způsobů, jak definovat "město" a jeho hranice. Můžeme se bavit o administrativních hranicích, které často nezahrnují celé metropolitní oblasti, nebo o aglomeracích, které zahrnují i okolní předměstí a satelitní města. V závislosti na použité definici se tak žebříček nejlidnatějších měst světa liší.

Pokud se budeme bavit o městech v rámci administrativních hranic, pak se na prvních příčkách žebříčku obvykle umisťují města jako Tokio, Dillí, Šanghaj, Sao Paulo nebo Mexico City. Pokud bychom ale brali v potaz celé metropolitní oblasti, pak by se na první příčky pravděpodobně dostala města jako Tokio, Jakarta, Dillí, Soul nebo Manila.

Je důležité si uvědomit, že počet obyvatel ve městech neustále roste a mění se. To, co platí dnes, nemusí platit zítra. Proto je vždy důležité ověřovat si informace z relevantních a aktuálních zdrojů.

Počet obyvatel a hustota zalidnění

Určení "největšího města na světě" může být komplikované a závisí na tom, jak definujeme "město". Pokud se řídíme počtem obyvatel, pak je v roce 2023 nejlidnatějším městem světa Tokio s více než 37 miliony obyvatel v metropolitní oblasti. Nicméně, pokud vezmeme v úvahu rozlohu, pak by se na první příčku dostala jiná města. Například město Čchung-čching v Číně má rozlohu větší než celá Česká republika, ale jeho populace je menší než Tokia.

Hustota zalidnění je dalším faktorem, který ovlivňuje vnímání velikosti města. Tokio má hustotu zalidnění přes 6 300 obyvatel na kilometr čtvereční, což je pro Evropana jen těžko představitelné číslo. Pro srovnání, Praha má hustotu zalidnění okolo 2 500 obyvatel na kilometr čtvereční. Vysoká hustota zalidnění v Tokiu je dána nedostatkem stavebního prostoru a nutností vměstnat obrovské množství lidí na relativně malou plochu. To má samozřejmě dopad na životní styl a infrastrukturu města. Život v tak hustě zalidněném prostředí s sebou přináší jak výhody, tak i nevýhody.

Geografická poloha a rozloha

Rozkládající se na ploše přes 10 000 kilometrů čtverečních, je Tokio, hlavní město Japonska, často považováno za největší město na světě z hlediska rozlohy. Tato rozlehlá metropole se rozprostírá přes centrální planinu Kantó a zasahuje do okolních horských pásem a zálivů. Její geografická poloha na východním pobřeží největšího japonského ostrova Honšú jí poskytuje strategický přístup k Tichému oceánu. S populací přesahující 37 milionů obyvatel v celé metropolitní oblasti je Tokio zároveň jednou z nejlidnatějších oblastí na světě. Hustota zalidnění dosahuje neuvěřitelných 6 363 obyvatel na kilometr čtvereční, což z Tokia činí fascinující mix moderní architektury, rušného života a tradiční japonské kultury.

Největší město na světě není nutně to s největší rozlohou, ale to, kde se v ulicích tísní nejvíce lidských příběhů, snů a starostí.

Dominik Navrátil

Historie a vývoj města

Stanovit "největší město světa" není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Definice "města" se liší, ať už se jedná o administrativní hranice nebo o souvislou městskou oblast. Historicky se o titul největšího města světa ucházelo mnoho uchazečů. V dávných dobách to byl Řím, centrum rozlehlé římské říše, s odhadovaným počtem obyvatel přes milion. Později se centrum přesunulo na východ, kde města jako Chang-an (dnešní Xi'an) v Číně a Bagdád v Iráku dominovala co do počtu obyvatel a kulturního vlivu. S příchodem průmyslové revoluce v 18. století se začala evropská města, jako Londýn a Paříž, rychle rozrůstat, a to díky migraci za prací a rozvoji průmyslu. Londýn se stal na počátku 20. století největším městem světa s více než 6 miliony obyvatel. Dnes, v 21. století, se největší města nacházejí v Asii. Tokio, s aglomerací čítající přes 37 milionů obyvatel, je často považováno za největší město světa z hlediska počtu obyvatel v metropolitní oblasti. Nicméně, i další města, jako Dillí a Šanghaj, se blíží srovnatelným počtem obyvatel a jejich růst neustává.

Kultura a památky

Největší město světa, pokud bereme v potaz rozlohu, se kulturně značně liší od města s největším počtem obyvatel. Zatímco Tokio, domov pro téměř 40 milionů lidí, je proslulé svou směsicí moderní a tradiční japonské kultury, od blikajících neonů a mrakodrapů až po starobylé chrámy a čajové ceremonie, rozlehlá Čchung-čching v Číně s populací přesahující 30 milionů nabízí odlišný zážitek. Toto město, rozkládající se na ploše větší než Rakousko, je spíše známé svou impozantní architekturou, jako je most Chaotianmen přes řeku Jang-c'-ťiang, a pikantní sečuánskou kuchyní. Obě města však sdílejí jeden společný rys: pulzující kulturní scénu, která odráží jejich status globálních metropolí. Ať už se jedná o rušné trhy, muzea světové úrovně, nebo tradiční divadla, tato města nabízejí nepřeberné množství zážitků, které uspokojí i ty nejnáročnější cestovatele.

Ekonomika a průmysl

Největší města světa, definovaná počtem obyvatel, představují fascinující ekonomické a průmyslové uzly. Hustota obyvatelstva vytváří obrovskou poptávku po zboží a službách, čímž pohání růst v široké škále odvětví. Tato megapole se často stávají domovem pro významné burzy cenných papírů, finanční instituce a nadnárodní společnosti. Například Tokio, dlouho považované za největší město světa, se pyšní jednou z největších metropolitních ekonomik a je domovem mnoha společností z žebříčku Fortune Global 500. Podobně i další města s vysokou hustotou obyvatelstva, jako je Dillí nebo Šanghaj, zaznamenávají v posledních desetiletích bezprecedentní ekonomický růst. Tento růst je patrný ve stavebním boomu, rozmachu technologického sektoru a nárůstu počtu pracovních míst v odvětví služeb. Je však důležité poznamenat, že s růstem měst přicházejí i ​​výzvy. Mezi ně patří nerovnost v příjmech, nedostatečná infrastruktura a environmentální problémy. Řešení těchto problémů je zásadní pro zajištění udržitelného a inkluzivního růstu v těchto ekonomických centrech.

Největší města na světě (2023)
Pořadí Město Stát Počet obyvatel (přibližně)
1 Tokio Japonsko 37 400 000
2 Dillí Indie 31 100 000
3 Šanghaj Čína 28 500 000

Výzvy a budoucnost metropole

Největší města světa, pulzující centra obchodu a kultury s enormním počtem obyvatel, čelí v 21. století bezprecedentním výzvám. Růst populace klade obrovský tlak na infrastrukturu, ať už se jedná o dopravu, bydlení nebo zásobování vodou a energií. Dopravní zácpy a znečištění ovzduší představují pro obyvatele velkoměst každodenní realitu. Zároveň je nutné zajistit dostatek pracovních příležitostí a dostupné bydlení pro všechny vrstvy obyvatelstva, aby se zabránilo sociální nerovnováze a segregaci. Budoucnost těchto metropolí závisí na tom, jak se jim podaří tyto výzvy proměnit v příležitosti. Investice do udržitelné dopravy, jako je například rozvoj sítě metra a cyklostezek, jsou klíčové pro zlepšení ovzduší a kvality života. Stejně tak je důležité podporovat dostupné bydlení a vytvářet zelené plochy, které slouží jako oázy klidu a pomáhají snižovat stres. Chytrá řešení, založená na moderních technologiích, mohou zefektivnit fungování města a zlepšit životní prostředí.

Publikováno: 02. 01. 2025

Kategorie: cestování