Ibalgin 400: Úleva od bolesti, na kterou se můžete spolehnout

Ibalgin 400

Co je Ibalgin 400?

Ibalgin 400 je lék, který patří do skupiny léků nazývaných nesteroidní antirevmatika (NSAID). Obsahuje léčivou látku ibuprofen. Ibalgin 400 se používá k úlevě od bolesti a snížení horečky. Ibalgin 400 se užívá k krátkodobé léčbě mírné až středně silné bolesti, jako je bolest hlavy, bolest zubů, bolest zad, bolest svalů, bolest při menstruaci a bolest po úrazech. Dále se používá ke snížení horečky. Ibalgin 400 je určen pro dospělé a dospívající od 12 let s tělesnou hmotností nad 40 kg. Ibalgin 400 není určen pro děti do 12 let. Před užitím Ibalginu 400 si vždy pečlivě přečtěte příbalovou informaci a dodržujte pokyny lékaře nebo lékárníka.

Kdy užít Ibalgin 400

Ibalgin 400 obsahuje léčivou látku ibuprofen, která patří do skupiny léků nazývaných nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID). Tyto léky působí tak, že blokují tvorbu látek v těle, které způsobují bolest a zánět. Ibalgin 400 se užívá ke krátkodobé léčbě mírné až středně silné bolesti, jako je bolest hlavy, zubů, zad, svalů a kloubů. Dále se používá ke snížení horečky a zmírnění příznaků nachlazení a chřipky. Ibalgin 400 je určen pro dospělé a dospívající od 12 let s tělesnou hmotností nad 40 kg. Před užitím Ibalginu 400 se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem, pokud trpíte určitými zdravotními potížemi, jako jsou žaludeční vředy, astma, onemocnění jater nebo ledvin, nebo pokud užíváte jiné léky.

Dávkování Ibalginu 400

Dávkování Ibalginu 400 se může lišit v závislosti na věku pacienta, typu bolesti a dalších faktorech. Vždy dodržujte pokyny lékaře a informace uvedené v příbalovém letáku. Obecně platí, že dospělí a dospívající starší 12 let užívají 1 tabletu Ibalginu 400 maximálně 3x denně. Mezi jednotlivými dávkami by měl být odstup alespoň 4 hodiny. Bez porady s lékařem neužívejte Ibalgin 400 déle než 3 dny v případě horečky a 5 dní v případě bolesti. Ibalgin 400 není určen pro děti mladší 12 let. Pokud trpíte onemocněním jater, ledvin nebo jinými zdravotními problémy, poraďte se o vhodnosti užívání Ibalginu 400 se svým lékařem. Stejně tak se poraďte s lékařem, pokud užíváte jiné léky, včetně volně prodejných léků, doplňků stravy a bylinných přípravků. Pamatujte, že Ibalgin 400 je lék, a i když je volně prodejný, je důležité ho užívat zodpovědně a dodržovat doporučené dávkování.

Nežádoucí účinky léku

Stejně jako všechny léky, může i Ibalgin 400 vyvolat nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Pokud se u vás objeví jakýkoli nežádoucí účinek, obraťte se na svého lékaře nebo lékárníka. Mezi časté nežádoucí účinky, které se mohou vyskytnout u více než 1 z 100 pacientů, patří zažívací potíže jako je nevolnost, pálení žáhy, bolest břicha a průjem. Méně časté nežádoucí účinky, které se mohou vyskytnout u méně než 1 z 100 pacientů, zahrnují zvracení, plynatost, zácpu a zánět sliznice žaludku. Ve vzácných případech, které se mohou vyskytnout u méně než 1 z 1 000 pacientů, se mohou objevit závažnější nežádoucí účinky, jako je krvácení do žaludku nebo střev, alergické reakce, kožní vyrážky, bolesti hlavy, závratě a poruchy krvetvorby. Pokud zaznamenáte jakékoli neobvyklé příznaky po užití Ibalginu 400, přerušte užívání a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Kontraindikace Ibalginu

Ibalgin 400 se nesmí užívat, pokud jste alergičtí na ibuprofen nebo na kteroukoli další složku tohoto léku. Stejně tak je kontraindikován, pokud jste někdy v minulosti po užití kyseliny acetylsalicylové nebo jiných nesteroidních protizánětlivých léků prodělali alergickou reakci, jako je astma, rýma, svědění nebo kopřivka. Ibalgin 400 se nesmí užívat při aktivním nebo opakovaném žaludečním nebo dvanáctníkovém vředu, krvácení do žaludku nebo střeva, při závažném srdečním selhání, závažném selhání jater nebo ledvin. Bezpečnost užívání Ibalginu 400 v těhotenství a během kojení nebyla stanovena, a proto se nedoporučuje užívat v posledních třech měsících těhotenství a během kojení. Pokud jste těhotná, kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se o užívání tohoto přípravku se svým lékařem nebo lékárníkem. Je důležité si uvědomit, že Ibalgin 400 může ovlivňovat účinky jiných léků. Před užitím Ibalginu 400 informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.

Interakce s jinými léky

Před užitím Ibalginu 400 je důležité informovat svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, a to včetně léků volně prodejných, doplňků stravy a rostlinných přípravků. Některé léky mohou interagovat s ibuprofenem, což je aktivní složka Ibalginu 400, a vést k nežádoucím účinkům.

Mezi léky, které mohou interagovat s Ibalginem 400, patří:

léky na ředění krve, jako je warfarin

léky na vysoký krevní tlak

léky na srdeční selhání

některé léky na depresi, jako jsou inhibitory selektivního zpětného vychytávání serotoninu (SSRI)

lithiové přípravky

methotrexát

cyklosporin

Je důležité si uvědomit, že toto není úplný seznam všech léků, které mohou interagovat s Ibalginem 400. Vždy se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem o všech lécích, které užíváte, abyste se ujistili, že je bezpečné užívat Ibalgin 400.

Neužívejte Ibalgin 400 současně s jinými nesteroidními protizánětlivými léky (NSAID), jako je ibuprofen, diklofenak nebo naproxen, bez konzultace s lékařem. Současné užívání více NSAID může zvýšit riziko nežádoucích účinků, jako jsou žaludeční vředy a krvácení.

Těhotenství a kojení

Pokud jste těhotná, plánujete těhotenství nebo kojíte, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat Ibalgin 400 nebo jiné léky.

Vlastnost Ibalgin 400 Paralen 500
Účinná látka Ibuprofen 400 mg Paracetamol 500 mg
Typ bolesti Zánětlivá bolest, menstruační bolest, bolest zubů Bolest hlavy, bolest zad, horečka
Dostupnost bez předpisu Ano Ano

Během prvních šesti měsíců těhotenství by neměl být Ibalgin 400 užíván, pokud to lékař nepovažuje za nezbytné. Váš lékař vám může doporučit jinou léčbu bolesti, která je v těhotenství považována za bezpečnější.

Ibalgin 400 by se neměl užívat v posledních třech měsících těhotenství. Užívání ibuprofenu, účinné látky v Ibalginu 400, v tomto období může mít vážné následky pro matku i dítě.

Není známo, zda ibuprofen přechází do mateřského mléka. Pokud kojíte, poraďte se se svým lékařem před použitím Ibalginu 400. Váš lékař vám může doporučit jiný lék proti bolesti, který je pro kojící ženy bezpečnější.

Uchovávání Ibalginu 400

Pro zajištění maximální účinnosti a bezpečnosti je nezbytné uchovávat Ibalgin 400 správně. Tablety Ibalginu 400 by měly být vždy uchovávány v originálním obalu, aby byly chráněny před světlem a vlhkostí. Ideální teplota pro skladování je do 25 °C, proto je nevhodné uchovávat lék na místech, kde dochází k teplotním výkyvům, jako jsou například koupelny nebo auta. Stejně jako u všech léčiv je důležité uchovávat Ibalgin 400 mimo dosah a dohled dětí. Před užitím léku si vždy pečlivě prostudujte příbalový leták a řiďte se pokyny lékaře nebo lékárníka. Nepoužívejte Ibalgin 400 po uplynutí doby použitelnosti, která je uvedena na obalu. Pokud si nejste jistí správným způsobem uchovávání, poraďte se se svým lékárníkem.

Alternativy k Ibalginu 400

Ibalgin 400 patří mezi často užívané léky proti bolesti a horečce. Obsahuje ibuprofen, který patří do skupiny nesteroidních antirevmatik (NSAID). I když je Ibalgin 400 obecně dobře snášen, neznamená to, že je vhodný pro každého. Existuje řada alternativ, které můžou být v některých případech vhodnější. Mezi ně patří například paracetamol (Paralen), kyselina acetylsalicylová (Acylpyrin) nebo metamizol (Novalgin). Tyto léky fungují na jiném principu než ibuprofen a můžou být účinné i v případech, kdy Ibalgin 400 nezabírá. Je ale důležité si uvědomit, že každý lék má své nežádoucí účinky a kontraindikace. Před užitím jakéhokoli léku, včetně volně prodejných, je proto vždy nutné se poradit s lékařem nebo lékárníkem, a to i v případě, že jste je již v minulosti užívali. Samoléčba může být nebezpečná! Kromě klasických léků existují i ​​další možnosti, jak ulevit od bolesti a snížit horečku. Patří mezi ně například studené obklady, klidový režim, dostatečný pitný režim nebo bylinné čaje. Vždy je ale důležité zjistit příčinu obtíží a v případě přetrvávajících nebo závažných potíží vyhledat lékařskou pomoc.

Publikováno: 18. 12. 2024

Kategorie: zdraví