Jak maminky úspěšně rozjíždějí svůj byznys díky chytrému online marketingu

"Neměla jsem ani tušení, co je to Plzeň PPC reklama," směje se Markéta, když usrkává kávu v útulné plzeňské kavárně. "Věděla jsem jen, že chci prodávat svoje háčkované hračky víc lidem než jen kamarádkám." Markéta, máma dvou dětí ve věku 3 a 5 let, začala háčkovat během první mateřské. Nejdřív pro radost, pak pro známé, až nakonec založila malý e-shop. "Měla jsem krásné produkty, fajn web, ale zákazníci nikde. Tři měsíce jsem prodala jen pár kousků. Pak mi kamarádka doporučila vyzkoušet online reklamu specificky zaměřenou na moji lokalitu." Ten moment změnil její podnikání od základů.

Příběh jako ten Markétin není vůbec výjimkou. Potkávám stále více maminek, které během rodičovské objevily svůj talent nebo vášeň a rozhodly se ji přetavit v podnikání. Ať už jde o ruční výrobu, služby nebo třeba vzdělávací kurzy – všechny narážejí na stejný problém. Jak dát světu vědět, že existují, když marketing stojí majlant a ony hospodaří s omezeným rozpočtem? Odpovědí pro mnohé z nich se stal chytrý online marketing, zejména Praha PPC reklama a další regionálně cílené kampaně, které umožňují oslovit potenciální klienty přesně ve chvíli, kdy mají o jejich produkty nebo služby zájem.

Když Instagram nestačí: Proč maminky-podnikatelky objevují kouzlo PPC reklamy

Téměř každá maminka, která začíná podnikat, to zkouší nejdřív přes sociální sítě. *Založí si instagramový účet, sdílí fotky svých výrobků nebo služeb, používá hashtagy a doufá, že si jí někdo všimne*. Jenže realita bývá často krutá.

"Rok jsem poctivě budovala svůj Instagram. Denně jsem postovala, odpovídala na komentáře, vytvářela stories," vypráví Eva, která vyrábí přírodní kosmetiku. "Měla jsem pěkných 2000 followerů, ale když jsem spočítala, kolik z nich něco reálně koupilo, došlo mi, že to není cesta k udržitelnému podnikání."

Problém se sociálními sítěmi je, že tam oslovujete lidi, kteří vás sice sledují, ale aktivně po vašich produktech nebo službách nepátrají. Jsou tam ze zcela jiných důvodů – bavit se, inspirovat se, sledovat přátele. Vaše příspěvky jim proplouvají mezi fotkami z dovolených, vtipnými memy a rodinnými událostmi. Ve výsledku toho moc neprodáte, ale strávíte hodiny a hodiny vytvářením obsahu.

"Sociální sítě jsou skvělé pro budování vztahu se stávajícími klienty a jako doplňkový kanál, ale jako hlavní zdroj nových zákazníků fungují jen výjimečně," vysvětluje mi Lucie, marketingová konzultantka, která se specializuje na pomoc maminkám podnikatelkám. "Mnohem efektivnější je být tam, kde vás lidé aktivně hledají. A to je především ve vyhledávačích."

A právě tam přichází na scénu PPC reklama – nenápadný, ale mimořádně účinný marketingový nástroj, který dokáže divy i s omezeným rozpočtem. "To nejlepší na PPC reklamě je, že se zobrazuje jen lidem, kteří aktivně hledají to, co nabízíte," pokračuje Lucie. "Když někdo zadá do vyhledávače 'háčkované hračky pro kojence' nebo 'přírodní krém na atopický ekzém', je ve fázi, kdy má vážný zájem. A přesně v tu chvíli se mu může ukázat vaše reklama."

"Sledující na Instagramu mi psali, jak jsou moje výrobky krásné, ale prodala jsem tam jen pár kousků za měsíc. Po spuštění PPC kampaně mi chodí méně komplimentů, ale mnohem více objednávek. A o to přece v podnikání jde." - Andrea, výrobkyně dřevěných hraček

Příběh Jany: Jak proměnila koníček v prosperující firmu za méně než rok

Jana, maminka čtyřletých dvojčat z Prahy, vždy milovala pečení. Během mateřské si oblíbila zejména zdobení dortů a cukroví. Nejprve pekla pro rodinu a přátele, ale postupně se její výtvory stávaly natolik populárními, že začala dostávat objednávky od známých a jejich známých.

"Pečení mě vždycky bavilo, ale nikdy by mě nenapadlo, že by to mohla být i práce," říká Jana, když si povídáme v její malé, ale profesionálně vybavené kuchyni. "Jenže jak přibývaly objednávky, začala jsem si pohrávat s myšlenkou, že bych to mohla zkusit i oficiálně. Zároveň jsem věděla, že se blíží konec rodičovské a já se nechci vrátit do korporátu na plný úvazek."

Jana založila živnost, vytvořila jednoduchý web s fotkami svých výtvorů a čekala na objednávky. A čekala... a čekala. "Těch prvních pár měsíců bylo hrozně frustrujících. Měla jsem pár zakázek od známých, ale to na uživení nestačilo. Instagram jsem plnila krásnými fotkami, ale prodeje to nepřinášelo."

Zlom přišel, když se Jana na mateřském centru seznámila s Petrou, která měla zkušenosti s online marketingem. "Petra mi řekla o PPC reklamě a vysvětlila mi, že mohu cílit na lidi přímo z Prahy a okolí, kteří aktivně hledají dorty na zakázku nebo sladký catering. A co bylo nejlepší – že to nemusí stát majlant."

Jana začala s rozpočtem pouhých 1500 korun měsíčně. Zaměřila se na klíčová slova spojená s dorty na zakázku, sladkým cateringem na dětské oslavy a firemní akce. Výsledky ji naprosto ohromily.

"První měsíc jsem díky PPC reklamě získala pět nových zakázek, z nichž jedna byla větší firemní akce. Ten druhý měsíc už to bylo 12 objednávek a pak to začalo exponenciálně růst," vypráví Jana s nadšením. "Po třech měsících jsem měla tolik práce, že jsem musela začít vybírat jen ty zajímavější zakázky. Po šesti měsících jsem zvýšila ceny o 30 %, a přesto jsem měla objednávky na dva měsíce dopředu."

Dnes, necelý rok od spuštění první PPC kampaně, provozuje Jana prosperující cukrářství. Pronajala si malou provozovnu, spolupracuje s několika pomocnicemi a plánuje e-shop s trvanlivějšími sladkostmi pro zásilkový prodej.

"Ten nejlepší pocit je, že dělám, co mě baví, vydělávám si tím a zároveň můžu být flexibilní a trávit dostatek času s dětmi," uzavírá Jana svůj příběh. "A to vše díky počáteční investici patnáct set korun měsíčně do reklamy. Lepší rozhodnutí jsem nemohla udělat."

Jak funguje PPC reklama a proč je ideální pro maminky podnikatelky

PPC (Pay-Per-Click) reklama je vlastně docela jednoduchý koncept – platíte jen tehdy, když někdo na vaši reklamu klikne. Neplatíte za zobrazení, ale pouze za projevený zájem. Pro maminky podnikatelky s omezeným rozpočtem je to ideální řešení.

"Pro mě bylo klíčové, že jsem mohla začít s minimálním rozpočtem a postupně ho navyšovat, jak jsem viděla, že to funguje," vysvětluje Veronika, která nabízí online kurzy šití pro začátečníky. "Ze začátku jsem do PPC dávala jen tisícovku týdně, což bylo asi minimum, se kterým dává smysl začít. Ale i s tímhle malým rozpočtem jsem získala první klientky, které pak znamenaly další doporučení."

Dalším obrovským benefitem je měřitelnost výsledků. Na rozdíl od letáčků nebo inzerátu v časopise přesně vidíte, kolik lidí reklamu vidělo, kolik na ni kliklo, a v ideálním případě i kolik z nich se stalo vašimi zákazníky.

"Konečně mám data, ne dojmy," zdůrazňuje Markéta z úvodu článku. "Vidím, že z 200 kliknutí na reklamu přišlo 18 objednávek. To znamená, že když mě jedno kliknutí stojí v průměru 8 korun, získání jednoho zákazníka mě vyjde na necelých 90 korun. A protože průměrná objednávka je kolem 850 korun, jsou to skvěle investované peníze."

Pro maminky podnikatelky je klíčová také možnost geografického cílení. Pokud nabízíte lokální služby nebo produkty, které nechcete posílat po celé republice, můžete reklamu nastavit tak, aby se zobrazovala pouze lidem ve vašem okolí.

"Dělám kurzy výroby přírodní kosmetiky v Plzni. Nemá smysl, aby mou reklamu viděl někdo z Ostravy," vysvětluje Dana. "Díky lokálnímu cílení se má reklama zobrazuje jen lidem, kteří hledají podobné kurzy v Plzni a okolí, což výrazně zvyšuje šanci, že na kurz skutečně přijdou."

A konečně, jednou z nejcennějších vlastností PPC reklamy pro maminky na rodičovské je absolutní časová flexibilita. Kampaň můžete spravovat v čase, který vám vyhovuje – třeba když děti spí nebo jsou ve školce.

"Nemusím být online v nějakou konkrétní dobu, jako třeba u živých prodejů na Instagramu," potvrzuje Tereza, která vyrábí šperky. "Jednou týdně si sednu k počítači, podívám se na výsledky kampaní, trochu je upravím, a to je vše. Mezitím reklamy běží dál a přivádějí mi zákazníky, zatímco já se můžu věnovat dětem nebo výrobě."

Praktické tipy: Jak začít s PPC reklamou i s minimálním rozpočtem

Možná vás příběhy Markéty, Jany nebo Veroniky inspirovaly a přemýšlíte, že byste to také zkusily. Jak ale začít, když o online reklamě víte jen to, že existuje? Tady je několik praktických tipů, jak na to:

Začněte s malým, ale smysluplným rozpočtem. "Doporučuji začít s 3-5 tisíci měsíčně," radí Lucie, marketingová konzultantka. "Méně než to obvykle nepřinese dostatek dat na vyhodnocení, více zase může být riskantní, pokud s PPC teprve začínáte." Petra, která vyrábí látkové pleny, k tomu dodává: "Já začínala s rozpočtem 100 Kč denně. Na nový byznys to byl rozumný kompromis, který mi už po týdnu přinesl první objednávky."

Buďte co nejkonkrétnější v tom, co nabízíte. Čím obecnější klíčová slova použijete, tím větší bude konkurence a tím dražší budou kliknutí. "Místo obecné fráze 'dětské oblečení' jsem použila mnohem specifičtější 'bio bavlněné šaty pro holčičky' nebo 'rostoucí kalhoty z biobavlny'," vysvětluje Monika, která má e-shop s dětským oblečením. "Tyto fráze hledá méně lidí, ale jsou to přesně ti, kteří hledají to, co prodávám."

Vytvořte vstupní stránku, která odpovídá na otázky. Když někdo klikne na vaši reklamu, měl by se dostat na stránku, která přesně odpovídá tomu, co hledal. "Dřív jsem všechny návštěvníky posílala na hlavní stránku svého webu," přiznává Jana. "Když jsem pro každý typ dortu, který nabízím, vytvořila samostatnou stránku s fotkami, popisem a cenou, míra konverze se více než zdvojnásobila."

Využijte recenze a reference. Lidi zajímá, jakou zkušenost s vámi měli jiní. "Na každou vstupní stránku dávám aspoň tři autentické recenze od klientek," prozrazuje Veronika ze šicích kurzů. "Fotky realizací a zpětná vazba od spokojených zákaznic fungují lépe než sebevíc vychvalování vlastních produktů."

Nezapomeňte na výzvu k akci. Nestačí, že návštěvník přijde na váš web a prohlédne si ho. Potřebujete ho navést k další akci. "Každá moje stránka má jasné tlačítko 'Objednat', 'Zjistit více' nebo 'Zarezervovat termín'," vysvětluje Dana z kurzů kosmetiky. "A vedle toho i možnost přihlásit se k odběru novinek, protože ne každý je připraven koupit hned napoprvé."

*A možná nejdůležitější rada: nebojte se experimentovat a učit se za pochodu.* "Moje první kampaně byly hrozné," směje se Tereza ze šperkařství. "Ale každý měsíc jsem je trochu vylepšila, otestovala nová klíčová slova a postupně objevila, co funguje přesně pro můj byznys."

Nejčastější obavy a mýty o PPC reklamě mezi maminkami podnikatelkami

Když mluvím s maminkami, které zvažují PPC reklamu, opakovaně slyším stejné obavy. Pojďme se podívat na ty nejčastější a vysvětlit si, proč jsou většinou zbytečné:

„PPC reklama je drahá, na to nemám rozpočet." Tohle je asi nejčastější obava – že online reklama je jen pro velké firmy s velkými rozpočty. "Moje první kampaň měla rozpočet 2000 Kč měsíčně a i to bylo dost na to, abych získala první zákazníky a naučila se, jak PPC funguje," říká Veronika. "Výhodou je, že můžete začít s málem a postupně rozpočet navyšovat, jak se vám začne vracet v podobě zakázek."

„Je to příliš technické, na to potřebuji experta." Základy PPC reklamy zvládne opravdu každý. "Nikdy jsem nebyla extra technický typ, Excel mě děsí a programování je pro mě španělská vesnice," přiznává Markéta. "Přesto jsem se za jedno odpoledne naučila nastavit základní kampaň. A pak se člověk učí postupně, stejně jako jsem se kdysi naučila háčkovat."

„Nemám čas na další marketingové aktivity." Jako maminka na mateřské tohle chápete lépe než kdokoliv jiný. Ale pravdou je, že PPC vyžaduje relativně málo průběžné práce. "Strávím s tím asi hodinu týdně," říká Jana z cukrářství. "Kouknu na výsledky, upravím pár klíčových slov nebo nabídek, a to je vše. Mezitím reklama běží sama a přivádí mi zákazníky, zatímco já peču nebo jsem s dětmi."

„Už tak jsem zahlcená, nechci další věc, kterou se musím naučit." Tohle je naprosto pochopitelné. Proto je fajn začít s něčím jednoduchým nebo si na začátek říct o pomoc. "Mně pomohl kamarád s nastavením první kampaně," prozrazuje Petra z látkových plen. "Trvalo mu to asi dvě hodiny, já mu uvařila večeři jako poděkování. A pak už jsem kampaň spravovala sama, protože základní správa je fakt jednoduchá."

„Bojím se, že utratím peníze a nebude to fungovat." Toto riziko tu samozřejmě je, jako u každé investice. Ale na rozdíl od mnoha jiných typů reklamy je u PPC snadné sledovat výsledky a rychle reagovat. "Stanovila jsem si limit – pokud za dva měsíce neuvidím žádné výsledky, zkusím něco jiného," vypráví Tereza. "Ale už po dvou týdnech jsem měla první objednávky, takže jsem věděla, že jdu správným směrem. A hlavně – mohla jsem postupně vylaďovat, co funguje lépe a co hůře."

Závěr: Podnikání na mateřské může být úspěšné i bez milionových investic

Na začátku jsem vám vyprávěla o Markétě a jejích háčkovaných hračkách. Dnes, rok a půl od spuštění první PPC kampaně, má Markéta vlastní značku, spolupracuje s několika dalšími maminkami, které pro ni háčkují, a její výrobky jsou k dostání v několika kamenných obchodech. "Bez nadsázky můžu říct, že mi PPC reklama změnila život," říká při našem posledním setkání. "Z koníčku se stal byznys, který mě uživí i po rodičovské, a přitom mi umožňuje pracovat z domova a být flexibilní."

A podobný příběh by vám mohla vyprávět i Jana, Veronika, Petra nebo desítky dalších maminek, které jsem za poslední roky potkala. Online marketing, a konkrétně PPC reklama, se stala jejich cestou, jak proměnit vášeň nebo talent v udržitelné podnikání – bez obrovských počátečních investic a s možností postupně růst tempem, které jim vyhovuje.

Tyto příběhy ukazují, že díky digitálním nástrojům mohou i maminky na rodičovské rozjet úspěšné podnikání, které jim přinese nejen finanční nezávislost, ale i flexibilitu a možnost dělat to, co je skutečně baví. A to je přesně to, co mnoho z nás na mateřské hledá – smysluplnou práci, která respektuje naše priority a hodnoty.

Takže pokud máte nápad, talent nebo vášeň, kterou byste chtěly přetavit v podnikání, ale bojíte se, že na marketing nemáte rozpočet nebo znalosti – zkuste to. Začněte v malém, učte se za pochodu a postupně rostěte. Jak říká Markéta: "Nejdražší reklama je ta, kterou nikdy nezkusíte."

Publikováno: 29. 03. 2025

Kategorie: zdraví