Polární záře rozzářila Česko!
Polární záře nad Českem
Polární záře, fascinující nebeské divadlo, obvykle spojujeme se severskými zeměmi jako Norsko nebo Island. Někdy se ale tento úchvatný přírodní jev ukáže i nad Českou republikou. Polární záře vzniká interakcí nabitých částic ze Slunce s atmosférou Země. Tyto částice putují vesmírem a při střetu s molekulami vzduchu vyvolají světelné efekty. Zelená, červená nebo fialová barva záře závisí na typu molekul, se kterými se částice srazí. Pro pozorování polární záře v Česku je potřeba splnit několik podmínek. Nejdůležitější je vysoká sluneční aktivita, tmavá obloha bez světelného znečištění a jasné počasí. I když je výskyt polární záře v našich zeměpisných šířkách spíše vzácný, rozhodně stojí za to sledovat předpovědi a doufat v tento nezapomenutelný zážitek.
Kdy a kde pozorovat?
Polární záře je fascinující přírodní jev, který láká pozorovatele po celém světě. V České republice je ale její spatření spíše vzácností. Proč? Intenzita polární záře závisí na sluneční aktivitě. Čím silnější erupce na Slunci, tím větší je šance polární záři pozorovat i v nižších zeměpisných šířkách.
Kdy je tedy nejlepší šance polární záři u nás zahlédnout? Statisticky je pravděpodobnost nejvyšší během jarní a podzimní rovnodennosti, tedy v březnu a září. Důležitá je také tmavá obloha bez světelného smogu. Ideální podmínky pro pozorování panují daleko od měst, v horách nebo na venkově. Ať už se na lov polární záře vydáte kamkoli, nezapomeňte se teple obléct. Čekání na tento magický úkaz může trvat dlouho a chladné noci by vám zážitek mohly snadno pokazit.
Tančící světla severu, záhadná a nepolapitelná, se občas mihnou i na obloze nad Českem, jako by nám sama příroda chtěla připomenout nekonečnost vesmíru a tajemství, která skrývá.
Zdeněk Svěrák
Vznik polární záře
Polární záře, tento fascinující přírodní jev, který občas můžeme pozorovat i z území České republiky, vzniká vysoko nad našimi hlavami. Sluneční aktivita hraje klíčovou roli v celém procesu. Slunce neustále vyvrhuje do svého okolí proud nabitých částic, takzvaný sluneční vítr. Když tento vítr dorazí k Zemi, interaguje s magnetickým polem naší planety. Magnetické pole Země funguje jako štít, který nás chrání před slunečním větrem. Část nabitých částic se ale přesto dostane skrz magnetické pole, a to v oblasti zemských pólů. Tyto částice pak interagují s atomy a molekulami v zemské atmosféře, čímž dochází k excitaci, tedy k nabití energie. Když se excitované atomy vrátí do svého původního stavu, uvolní energii ve formě světla, které vnímáme jako polární záři. Barva polární záře závisí na typu atomu, který byl excitován. Zelená barva, která je nejčastější, je způsobena excitací kyslíku.
Vlastnost | Polární záře v ČR | Západ slunce |
---|---|---|
Frekvence | Velmi vzácná (několikrát za desetiletí) | Denně |
Barva | Převažuje zelená, někdy červená | Oranžová, červená, fialová |
Doba trvání | Minuty až hodiny | Kolem 30 minut (závisí na ročním období) |
Fotografování úkazu
Zaznamenat polární záři v Česku na fotografii je výzva, ale ne nemožná. Úspěch závisí na kombinaci několika faktorů: intenzity jevu, počasí a fotografické techniky. Pro zachycení polární záře je nezbytná tmavá obloha bez světelného znečištění. Ideální jsou odlehlé oblasti daleko od měst. Důležitá je i jasná noc bez oblačnosti. Samotné fotografování vyžaduje použití stativu pro stabilní obraz během dlouhé expozice. Citlivost ISO je vhodné nastavit na vyšší hodnotu, clonu co nejnižší a dobu expozice experimentálně podle intenzity záře. Výsledná fotografie může vyžadovat dodatečnou úpravu v počítači pro zvýraznění barev a detailů.
Doporučení pro pozorování
Polární záře je fascinující přírodní jev, který v České republice není tak častý jako v severských zemích. I přesto se ale občas naskytne vzácná příležitost k jejímu pozorování i u nás. Pro zvýšení šancí na spatření polární záře v ČR je důležité dodržovat několik doporučení. V první řadě je nutné vybrat si místo s minimálním světelným znečištěním. Ideální jsou odlehlé oblasti daleko od měst a obcí. Dále je důležité sledovat předpověď geomagnetické aktivity, která určuje intenzitu slunečního větru, jenž je zodpovědný za vznik polární záře. Čím vyšší je aktivita, tím větší je pravděpodobnost, že bude polární záře viditelná i z nižších zeměpisných šířek. Pro sledování předpovědi geomagnetické aktivity existuje řada specializovaných webových stránek a aplikací. Při pozorování polární záře je také vhodné se teple obléct a vybavit se trpělivostí, jelikož se může stát, že se záře objeví až po delší době čekání.
Historie pozorování v ČR
Pozorování polární záře nad územím České republiky je poměrně vzácný jev, ale historické záznamy dokazují, že se tu čas od času objevuje. Nejstarší písemné zmínky o polární záři nad naším územím pocházejí již ze 16. století. Zaznamenali je tehdejší kronikáři, kteří si úkazu na obloze nemohli nevšimnout. Polární záře se v minulosti objevovala poměrně nepravidelně, ale existují zmínky o jejím pozorování i v 17., 18. a 19. století. V modernější době, s rozvojem astronomie a dostupností informací, se pozorování polární záře v Česku stává o něco častějším. I přesto je to stále spíše vzácný jev, který přitahuje pozornost a nadšení jak mezi astronomy, tak i širokou veřejností.
Zajímavosti a mýty
Polární záře v Česku není běžný jev, ale občas se i u nás nebe rozzáří touto barevnou nádherou. Mnoho mýtů a legend se váže k tomuto fascinujícímu přírodnímu úkazu. Vikingové věřili, že polární záře je odrazem štítů valkýr, panen boha Ódina. V některých kulturách se tradovalo, že světla na obloze jsou duše zemřelých, putující do nebeských sfér. Dnes už víme, že polární záře vzniká interakcí nabitých částic ze Slunce s atmosférou Země. Přesto nás krása polární záře nepřestává fascinovat a udivovat. I když je pravděpodobnost spatřit polární záři v Česku poměrně nízká, štěstí přeje připraveným. Sledujte předpovědi sluneční aktivity a s trochou štěstí se i vy stanete svědky této nezapomenutelné podívané.
Publikováno: 12. 01. 2025
Kategorie: cestování